Çözger Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

cozger-raporu-nedir

Çözger raporu açılımı ile çocuklar için özel gereksinim raporu anlamına gelmektedir. Raporun halk arasında bilinen adı ise özel gereksinim raporudur. Daha önceleri “Sağlık Kurumu Raporları” adı altında verilen bu rapor günümüzde ÇÖZGER adı ile verilmektedir.

Çocuklar için özel gereksinimli olmak hayatta birçok yönden farklı bir eğitim almayı gerekli hale getirir. Özel gereksinimlere sahip çocukların eğitiminde de farklı ve özel bir eğitim tercih edilmesi zorunludur.

ÇÖZGER raporu ile çocuğunuzun özel gereksinimli olduğuna dair bir belgeye sahip olmuş olursunuz. Yazımızın devamında ÇÖZGER raporu hakkında merak edilenlere, nasıl alınacağına, faydalarına ve kimler tarafından alınabileceğine dair bilgiler bulabilirsiniz.

cozger-raporu-almak-ne-ise-yarar

ÇÖZGER Raporu Neden Alınmalıdır?

ÇÖZGER raporu 2019 yılı 20 Şubat tarihi itibari ile resmi olarak yayınlanan yeni yönetmeliğe göre Engelli Sağlık Kurulu Raporları yerine alınan bir belge olarak nitelendirilmiştir. Raporun alınmasını gerekli kılan en büyük husus ise özel gereksinime sahip çocukların gerekli eğitime ve diğer devlet imkanlarına erişimini mümkün hale getirmek olacaktır.

Bu raporun alınması ise belirli bir süreci kapsar. Yeni yönetmelik ile birlikte çocuklar ve yetişkinler için alınan özel gereksinim raporunun farklılaştırılıştır. ÇÖZGER raporu kapsamında ifade edilen yaş grubu ise 18 yaşın altında bulunan çocuklardır.

Daha önceleri ÇÖZGER yerine Sağlık Kurumu Raporu verilmekteydi. Bu rapor hem çocuklar hem de yetişkinler için düzenlenen bir belge niteliği taşımaktaydı. Söz konusu çocuklar olduğunda 2019 yılında yapılan güncellemeler ile birlikte bir farklılaşma yaşanmıştır.

Çocukların gereksinimleri ile yetişkinlerin gereksinimleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu durum 2019 Şubat ayında gerçekleştirilen değişiklikler ile yasaya taşınmıştır. Sağlanan imkanlar ile ÇÖZGER raporu tamamen çocuklara yönelik olarak faaliyet gösteren bir rapor olarak nitelendirilmiştir.

ÇÖZGER Raporu Özel Gereksinimli Çocuklara Hangi Hakları Sağlar?

ÇÖZGER raporu alınması ile birlikte özel gereksinimli çocuklara yönelik olarak haklardan faydalanılması mümkün hale gelir. Öncelikli olarak ÇÖZGER raporu sadece çocuklara yönelik bir rapordur. Çocukların doğumundan yani bebeklik döneminden itibaren ihtiyaç duydukları gereksinimlerin karşılanması yönünden maddeler içerir.

ÇÖZGER raporu alınması özel gereksinimli çocukların kimi zaman ailenin dahi fark etmediği alanlarda destek alabilmesini de mümkün hale getirir. Rapor kapsamında özel gereksinimli çocukların;

 • Sağlık,
 • Rehabilitasyon,
 • Eğitim,
 • Sosyal haklar,
 • Ekonomik haklar,
 • Barınma hakkı

Gibi alanlarda tüm ihtiyaçları düşünülerek devlet tarafından destek sağlanmaktadır. ÇÖZGER raporunun Sağlık Kurulu Raporundan ayrılmasının en büyük nedeni de çocukların ihtiyaçlarının yetişkinlerden çok daha farklı olabiliyor olmasıdır.
ÇÖZGER raporu ile tamamen çocuklara yönelik ihtiyaç analizleri yapılmış ve gereksinimlerini yerine getirmek üzere çocuklar için özel bir rapor oluşturulmuştur. Böylece çocukların ihtiyaçları ile yetişkinlerin ihtiyaçlarını aynı raporda içeren çerçeve bir rapor yerine kapsamlı ve detaylı bir rapor meydana getirilmiştir.

cozger-raporu-neden-alinmalidir

ÇÖZGER Raporu Alınmalıdır Çünkü;

ÇÖZGER raporu devletin özel gereksinimli çocuklar için sağladığı en büyük haklardan biridir. Söz konusu özel gereksinimli çocuklar olduğunda yakın zamana kadar engelli ya da ağır engelli kavramları kullanılmaktaydı. Yapılan değişiklikler ve düzenlemeler ile birlikte “engelli” kavramı yerine özel gereksinim” kavramı kullanılmaya başlanmıştır.

ÇÖZGER raporu ile birlikte devletin gerçekleştirmek istediği amaçlarından biri de özel gereksinimi olan çocukların topluma kazandırılmasıdır. Söz konusu özel gereksinimi olan çocukların “engelli” kalıp yargısı ile nitelendirilmesi öncelikli olarak çocuğun kendini eksik ve kusurlu hissetmesine neden olur.

Oysa ki oluşturulan yeni rapor ile birlikte özel gereksinim kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Böylece çocukların kendilerini eksik ya da yarım olarak nitelendirmek yerine farklı olarak nitelendirilmesinin de önü açılmıştır. Çocukların gelişimi için uygulanan en büyük uzman tavsiyelerinden biri de çocuklara kusurlu gibi davranılmamasıdır. Söz konusu özel gereksinimli çocukların farklı olduklarını kabul etmeleri ile kendilerini kusurlu görmeleri arasında büyük farklılıklar vardır.

Kusur nitelendirmesi bireylerin gelişimsel olarak kendilerini bir adım geriye atmalarına neden olur. Bu da gelişim süreçlerinde tam olarak verimli sonuç alınmasını engeller. Bu gibi nedenler ile uzmanlar tarafından “engelli” tabiri yerine “özel gereksinim” tabirinin kullanılması önerilmektedir. Böylece birey kendini kusurlu görmek yerine farklı görecektir.

Farklılık beraberinde farklı bir eğitimi de getireceğinden kendini bir noktada normal görmeye başlayacaktır. Bu süreç bireyin gelişimi ve kendi ile barışık bir insan olması için dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte bireylerin doğru değerlendirilmesi için ÇÖZGER raporu büyük önem taşımaktadır.

ÇÖZGER raporu kapsamında yapılan değerlendirme ÇÖZGER yönetmeliği Özel Gereksinimleri Alanları Kılavuzu içerisinde yer al an Ek-2 numaralı bölümde nitelendirilen kurallar kapsamında gerçekleştirilir. Rapor için yapılan değerlendirmenin nasıl yapılacağı ve ilkelerine dair merak ettikleriniz için Ek-2 numaralı ÇÖZGER yönetmeliği bölümünü inceleyebilirsiniz.

Kimler ÇÖZGER Raporu Alabilir?

ÇÖZGER raporu alınabilmesi için bazı niteliklerin yerine getiriliyor olması şarttır. 2019 yılı Şubat ayı itibari ile gerçekleştirilen değişim sonrasında çocuklara yönelik bir rapor olarak ÇÖZGER raporu oluşturulmuştur. Bu rapor kapsamında 18 yaşının altında bulunan özel gereksinimli çocuklar için ÇÖZGER raporu düzenlenmektedir.

ÇÖZGER raporu alınabilmesi için karşılanması gereken ilk nitelik bireyin 18 yaşın altında olmasıdır. Akabinde yönetmelik kapsamında yer alan ilkeler ışığında yapılan testler sonucunda aşağıda yer alan gruplardan birine dahil olması gerekir.

 • Özel gereksinimi var.
 • Hafif düzeyde özel gereksinimi var.
 • Orta düzeyde özel gereksinimi var.
 • İleri düzeyde özel gereksinimi var.
 • Çok ileri düzeyde özel gereksinimi var.
 • Belirgin özel gereksinimi var.
 • Özel koşul gereksinimi var.

Yukarıda yer alan nitelendirmelerin her biri özel gereksinimli çocuklara yapılan testler sonucu bireyin durumuna bağlı olarak oluşturulan gruplardır.

Özel gereksinimli çocukların hayatın her alanında farklı ve özel bir yönlendirmeye ihtiyaç duyması normaldir. Söz konusu özel gereksinimli çocuklar olduğunda eğitim, sağlık gibi tüm alanlarda devlet tarafından destek sağlanmaktadır. Bu desteğin verilebilmesi için çocuğun özel gereksinim düzeyi belirlenmelidir.

ÇÖZGER raporu çocuğun özel gereksinim düzeyinin belirlenmesinde uygulanan testler sonucu ortaya çıkar. Bu testler ile engellilik oranı kavramı da ortadan kaldırılmıştır. Bir örnek ile ifade edilmek gerekirse “%70 oranında engelli” gibi bir kavram artık resmi olarak kullanılmamaktadır.

Devlet tarafından sağlanan imkanlardan faydalanan özel gereksinimli çocuklar için % olarak ne kadar engelli oldukları değil özel gereksinim gruplarından hangilerine dahil oldukları önem taşımaktadır. Bu gruplardan birine dahil olan bireyin eğitim, rehabilitasyon gibi alanlarda devlet desteğini alması mümkündür.

Özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşama katılım yönünden kısıtlılık çekmesi de oldukça normaldir. Bu noktada özel gereksinimli bireylerin yaşadıkları zorlukları gidermek için birçok faaliyet gerçekleştirilmektedir. Özel gereksinim alanlarından birine dahil olan bireyin aynı zamanda başkaları tarafından ayırt ve rencide edilmesini önlemek amacıyla da engel yüzdesi ortadan kaldırılmıştır.

Down Sendromlu Çocuklar İçin;

Down sendromlu olan (mozaik down sendromu hariç) tüm çocuklar için ÇÖZGER raporu, ilgili hekim tarafından tanı konulur konulmaz verilmektedir. Bu noktada çocuğun doğumda down sendromlu olduğu anlaşılır anlaşılmaz rapor alması mümkün hale getirilmiştir. Böylece çocuğun tekrar testlere  dahil edilmesi ve yaşının ilerlemesi gerekmez.

Down Sendromlu çocukların doğumdan itibaren ÇÖZGER raporu alabiliyor olması ve bu rapor kapsamında verilen hizmetlerden faydalanması bireyin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca birçok rapor kısa süreli olarak verilir.

ÇÖZGER raporu bireyin durumuna bağlı olarak sürekli olarak da verilebilmektedir. Bu durum da hem bireyin hem de ailenin sağlanan imkanlardan çok daha kolay bir şekilde faydalanmasını mümkün hale getirmektedir.

Daha önceleri ağır engelli olarak nitelendirilen bireyler oluşturulan yeni yönetmelikle birlikte aşağıda yer alan kategorilerden birine dahil olmaktadır.

 • Çok ileri düzeyde özel gereksinimi var.
 • Belirgin özel gereksinimi var.
 • Özel koşul gereksinimi var.

cozger-raporu-nasil-alinir

ÇÖZGER Raporu Nasıl Alınır?

ÇÖZGER raporu almak için öncelikli olarak randevu almanız gerekir. Normal şartlarda ALO 182 hattı üzerinden ilk randevunuzu oluşturabilirsiniz. Bu noktada iletişim personeli ile görüşme sırasında ÇÖZGER raporu almak istediğinizi dile getirmeniz yeterli olacaktır. Akabinde süreci takip edebilirsiniz.

Rapor alabilmek için özel gereksinimi olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzun öncelikli olarak muayene edilmesi gerekir. Muayene işlemleri için bulunduğunuz ilde hangi hastaneden randevu alabileceğinize dair iletişim personeli ile görüşebilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

ALO  182 üzerinden rapor alma konusunda zorluk yaşadığınızda doğrudan daha önceden çocuğunuzu takip eden bir doktor varsa ondan da yardım alabilirsiniz. Doktorunuzdan randevu aldıktan sonra ÇÖZGER sevki istemeniz yeterli olacaktır.

Hastanede Muayene Sırasında;

Hastaneye ulaştığınızda rapor bankosu bölümüne gitmeniz gerekir. Akabinde ÇÖZGER raporu istediğinizi dile getirerek işlem yapabilirsiniz. Bu noktada özel gereksinim raporu almak istediğinizi dile getirmenizde fayda var. Çoğu zaman özel eğitim raporu ile karıştırılmaktadır.

Görevli tarafından size verilen formu doldurmalı ve akabinde muayene işlemini gerçekleştirmelisiniz. Rapor alma işlemi en geç 30 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Genellikle 20 gün içerisinde tüm rapor işlemleri tamamen bitmektedir.

ÇÖZGER Raporu Almak Ücretli Mi?

Raporu almak için ödemeniz gereken belli bir miktar bulunmaktadır. Bu ücret 200 ile 250 TL arasında değişiklik gösterebilir. Rapor alma sürecinde çocuğunuzun fotoğrafını da çektirmeniz gerekecektir. İşlem öncesinde bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

ÇÖZGER raporu alırken sık yaşanan sorunlardan biri de daha önce engelli raporu alınmış olmasıdır. Bu raporu 2 yıldan kısa bir süre önce aldıysanız raporunuza itiraz edebilirsiniz. Akabinde tekrar ÇÖZGER raporu için başvuru yapabilirsiniz.

ÇÖZGER Raporu Hangi Doktordan Alınır?

ÇÖZGER raporu alınması için öncelikli olarak doktor muayenesi gerekir. Birçok hastanede bu muayene için uygun doktorlar bulunmaktadır. Aşağıda yer alan uzmanlık alanlarında nitelikli olan bir doktor çocuğunuzu muayene edebilir. Bu uzmanlık alanlarında doktor bulunmaması durumunda genel cerrahi alanında uzmanlığı olan bir doktor da muayene işlemini gerçekleştirebilir.

 • Ortopedi uzmanı,
 • Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalkılar ıuzmanı,
 • Çocuk cerrahisi uzmanı,
 • Göz hastalıkları uzmanı,
 • Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı,
 • Çocuk nörolojisi uzmanı,
 • Kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanı,
 • Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı.

İlginizi Çekebilir! Rehberlik Hizmeti Ücretsiz Talep Oluştur

cozger-raporu-faydalari-nelerdir

ÇÖZGER Raparu Faydaları Nelerdir?

ÇÖZGER raporu almanın özel gereksinimi olan çocuklar için birçok faydası bulunmaktadır. Temel olarak bu rapor devlet desteğinin sağlanması için zaruridir. Raporun alınmasından sonra aşağıda yer alan alanlarda ayrıcalıklardan faydalanmak mümkündür.

 • ÇÖZGER raporu alındıktan sonra ailede aylık kişi başına düşen gelir 1290 Türk Lirasından az ise bakım ödemesi alınabilmektedir. Bu ücreti almak için raporunuz ile yaşadığınız il içerisinde yer alan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
 • Yaşadığınız ilin sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurarak engelli kartı edinebilirsiniz. Engelli kartı kapsamında engelli haklarından da faydalanabilirsiniz.
 • Aylık bakım ücreti desteği alan aileler için elektrik faturalarında 80 Türk Lirasına kadar da destek sağlanmaktadır.
 • Yaşadığınız bölgedeki belediyeye başvurarak aylık su faturasının yarısı kadar tutarında devlet desteği alabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz bölgedeki belediyeye başvurarak ücretsiz toplu taşıma hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Şehirlerarası ulaşım kanallarında THY ve TCDD için engelli indirimlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Sosyal faaliyet amacı güden müze ve benzeri birçok alandan ücretsiz faydalanabilirsiniz.
 • Özel gereksinimi bulunan çocukların ebeveynleri de gelir vergisinden muaf olmak için maliye kurumuna başvurabilirsiniz. Maliye kurumundan cevap almak genellikle yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

ÇÖZGER raporu ile birçok kurumda engelli kişiler için gerçekleştirilen indirim ve desteklerden de faydalanabilirsiniz. Yukarıda yer alan her bir madde devlet kurumlarından alabileceğiniz destekler ile ilgilidir. Akabinde birçok özel kuruluş da engelli bireyler için özel imkanlar sunmaktadır.

ÇÖZGER Raporu ile Birlikte “Ağır Engelli” Statüsü ve Engel Yüzdesi Kaldırıldı.

ÇÖZGER raporu ile birlikte bireyin sosyal haklardan faydalanmak için ağır engelli statüsüne girme zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Bunun yanı sıra birey için engel yüzdesi de kaldırıldığından çok daha kolay bir şekilde sosyal haklardan faydalanılması mümkün hale getirilmiştir.

Mozaik Down Sendromlu çocuklar hariç Down Sendromlu çocuklar “özel koşul gereksinimi var.” Kategorisinde rapor alabileceklerdir. Sosyal yardım başvurularında daha önceleri uygulanan ağır engelli olma zorunluluğu da ortadan kaldırılmıştır.

ÇÖZGER Raporu Alma Süresi Kısaltıldı.

ÇÖZGER raporu alma süreci belirli bir kısıtlama ile gerçekleştirilir. Bir başka ifade ile rapor alma süreci devlet tarafından kısaltılmıştır. Böylece başvuru yapıldıktan sonra en fazla 30 gün içerisinde rapor alma süreci olumlu ya da olumsuz tamamlanmak zorundadır.

Sürecin kısaltılmasının ana nedeni ise özel gereksinimi olan çocukların devlet desteği alması için en kısa sürede gereken işlemlerin yapılması gerekliliğidir.

cozger-raporu-ozel-egitim

Özel Eğitim Neden Gereklidir?

Özel eğitim ve rehabilitasyon, özel gereksinimi olan bireylerin eğitim almaları için zorunlu olan bir alandır. Temelde her insan birbirinden farklı bir bakış açısı ile dünyaya bakar. Özel gereksinimi olan bireyler için durum çok daha farklıdır. Hayata bakış açıları, anlamlandırma süreçleri, fiziksel ve bilişsel olarak gelişim hızları özel gereksimini olmayan bireylerden çok daha farklıdır.

Özel eğitim gerekli kılan en büyük husus ise özel gereksinimli bireylerin ihtiyacı olan eğitimi normal eğitim veren kurumlarda alamıyor olmalıdır. Onları anlayan, alanında deneyimli uzman kadrolardan eğitim almaları kelimenin her anlamı ile çok daha sağlıklı olacaktır. Özel eğitimi gerekli kılan başka bir husus da bireylerin dış dünya ile iletişim kurmakta daha az zorlanmalarını sağlamaktır.

Özel eğitim olanakları ile eğitim alan bireyler çok daha hızlı bir şekilde ilerleme göstermektedir. Eğitim verilirken her bireyin farklı bir anlamlandırma yöntemi olduğu eğitmenler tarafından bilinir. Özel gereksinimli çocukların dünyayı anlamlandırma yöntemlerini en iyi anlayan da yine alanında uzmanlığı olan eğitmenlerdir.

Özel eğitim imkanları devlet desteği ile her geçen gün artmaktadır. Özel gereksinimi olan bireylerin daha sağlıklı ve çevreleri ile uyumlu bir hayat yaşayabilmeleri için özel eğitim almaları gerekir. İhtiyaçların karşılanabileceği eğitimi alabileceğiniz birçok devlet destekli kurum bulunmaktadır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri hakkında detaylı bilgi almak, merak ettiklerinizi sormak için doğrudan iletişim hattımız olan 0850 466 29 83 numaralı hattan yetkililere ulaşabilirsiniz. Akabinde teşhis danışmanlığı, rapor danışmanlığı hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Özel eğitim imkanlarını değerlendirmek ve daha fazla bilgi almak için rapor sürecinden, teşhis ve özel eğitim yönlendirmesine kadar tek bir adresten destek alabilirsiniz.

cozger-raporu-alma-sikca-sorulan-sorular

ÇÖZGER Raporu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ÇÖZGER raporu özel gereksinimli çocuklarımızın devlet destekli olarak özel eğitim olanaklarından faydalanmasını sağlayan bir rapordur. Bu raporun alınma süreci ebeveynler için birçok farklı adımı da beraberinde getirir. Devlet destekli özel eğitim olanaklarından faydalanmak isteyen çocuklarımız için ÇÖZGER raporu alınması sürecinde danışmanlarımız eşliğinde süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Özel eğitim, özel gereksinimli çocuklarımız için bir ihtiyaçtır.  Özel eğitim hizmeti almak için ÇÖZGER raporu alınması süreci hakkında en çok sorulan soruları ve cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ÇÖZGER Raporu Alma Sürecini Nasıl Başlatabilirim?

ÇÖZGER raporu alma süreci, çocuğunuzun bu raporu almaya ihtiyacı olup olmadığının denetlenmesi işlemini kapsar. Rapor yetkili bir sağlık kurulu tarafından verilir. ÇÖZGER raporu alma sürecinde danışmanlarımızdan yardım alarak süreç boyunca destek alabilirsiniz.

ÇÖZGER Raporu Aldıktan Sonra Çocuğumun Özel Eğitim Alması İçin Ücret Ödemem Gerekir Mi?

ÇÖZGER raporu ile birlikte özel eğitim ihtiyaç duyduğu tespit edilen tüm özel gereksinimli çocuklarımızın eğitim masrafları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Çocuğunuzun eğitimi için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Bununla birlikte Özel Eğitim Merkezimiz bünyesinde verilen birçok hizmetten de faydalanabilirsiniz.

Çocuğumun Özel Eğitime İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Özel eğitim, özel gereksinimi bulunan çocuklarımız için verilen eğitimlerin bütünüdür. Çocuğunuzun özel eğitime ihtiyacı olup olmadığını anlamak için doğrudan yetkili sağlık kurullarına ÇÖZGER raporu için başvurabilirsiniz.

Çocukların özel gereksinimleri olup olmadığı genellikle ebeveynleri tarafından fark edilir. Çocuğunuzun yaşıtlarına oranla daha geç kavrama, öğrenme, iletişim kurma gibi  sorunları bulunuyorsa bazı şüpheler taşıyabilir ve test için başvurabilirsiniz.

ozel-egitime-ne-zaman-baslanmalidir

Özel Eğitime Ne Zaman Başlanmalıdır?

Özel eğitim olanakları özel gereksinimi bulunan çocuklarımız için teşhis ile birlikte başlamalıdır. Her çocuğun kendine göre ihtiyaçları olmakla birlikte her yaş grubu için de bireyin kendini geliştirmesine uygun eğitimler mevcuttur.

Çocuğunuz için gerçekleştirilen tıbbi tanılama süreci tamamlandıktan sonra hızlı bir şekilde özel eğitim için başvurmalısınız. Erken teşhis ve doğru eğitim ile çocuklarınıza çok daha sağlıklı bir gelecek imkanı sağlamak sizin elinizde.

ÇÖZGER Raporu Alındıktan Sonra Çocuğum Özel Eğitimden Ne Kadar Süre İle Faydalanabilir?

Özel gereksinimli çocuklarımız için özel gereksinim halinin devam etmesi süreci boyunca özel eğitim hizmetleri verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı destekli olarak ücretsiz verilen özel eğitim hizmetlerinin yanı sıra ücretsiz servis ve aile danışmanlığı benzeri başka birçok olanak da Özel Eğitim Merkezimiz tarafından sunulmaktadır.

ÇÖZGER Raporu Ne Kadar Sürede Alınır?

ÇÖZGER Raporu alınma süreci yakın zamanda yapılan güncellemeler ile birlikte 30 gün ile sınırlıdır. Başvuru yapılmasından itibaren en geç 30 gün içerisinde rapor alma süreci tamamlanır. Erken teşhis ve doğru eğitimin ne kadar büyük önem taşıdığı göz önünde bulundurulduğunda bu süre olabildiğince kısa tutulmaya çalışılmaktadır.
ÇÖZGER raporu verilmesi süreci bir kılavuz kapsamında işler. Sürecin her bir adımının tamamlanması ile birlikte rapor verilebilmektedir. Online müracaat kanalları ile de ÇÖZGER raporu için müracaat işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Çocuğumun Özel Eğitim Alması Şart Mıdır?

Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamaya ve doğru eğitimi almasına yönelik verilen özel eğitimler alanında deneyim kazanmış uzman kadrolar tarafından verilir. Güven ve sıcak kanlılıkla verilen eğitimlerde çocuklarınızın ihtiyaçlarını anlayan eğitmenler ile yola devam edilir.

Her çocuğun kendine göre ihtiyaçları vardır. Özel gereksinimli çocuklarımız için ihtiyaçlarına yönelik verilen eğitimler ile çok daha sağlıklı bir hayatı onlar için mümkün hale getirebilirsiniz.