Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi özel gereksinimi olan çocukların eğitimi ve gelişimi için hizmet veren kuruluşlardır. Bu kuruluşlar temelde çocukların yaşıtları ile aynı gelişim düzeyinde seyretmelerini hedefler. Bununla birlikte hayatı onlar için daha anlaşılır, kolay ve güzel bir hale getirir.

Çocuğunuzun özel bir gereksinimi olup olmadığını anlamak bazı durumlarda zor olabilir. Doğumundan itibaren çocukların sağlıklı bir şekilde takip edilmesi beraberinde tespit sürecini de kolaylaştırır. Ebeveynlerin şüphe duymaları halinde merkezimize başvurarak rehberlik hizmetlerimizden faydalanabilirler.

Erken teşhis ve doğru eğitim özel gereksinimli çocukların günlük hayatta çok daha uyumlu olabilmelerini mümkün kılar. Rehberlik ve Araştırma merkezimiz bünyesinde verilen hizmetler çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi için gerekli olan hizmetlerdir.

ozel-egitim-ve-arastirma

Rehberlik Araştırma Merkezi Hizmetleri

Rehberlik ve araştırma merkezi bünyesinde verilen hizmetler çocukların özel gereksinimleri olup olmadığının tespit edilmesinden tutun da eğitim takibine kadar devam etmektedir. Böylece çocuğunuzun destek alması, durum teşhisi, özel eğitim alabileceği kurumlara yönlendirilmesi ve eğitim takibi konusunda tek bir kurumdan hizmet alabilirsiniz.

ozel-egitim-ve-rehabilitasyon-merkezi

Rapor Hizmeti

Özel gereksinimi olan çocukların eğitim ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaları için gerekli bazı raporlar vardır. Bu raporlar başlıca Sağlık Kurulu (ÇÖZGER) Raporu ve RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi) raporudur.

Çocuğunuzun ömür boyu özel eğitim ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmesi için uygulamanız gereken aşamalar vardır. Bu aşamalarda size rapor hizmeti kapsamında rehberlik hizmeti de verilmektedir. Doğru bir rehberlik süreci erken teşhis ve sağlıklı eğitimi olanaklı hale getirir. Bu avantajlardan faydalanmak için Rehberlik ve Araştırma merkezi iletişim kanalını kullanabilirsiniz.

Teşhis

Erken teşhis çocukların gelişim süreci boyunca doğru eğitim almaları için büyük önem taşıyan hususlardan biridir. Beyinsel ve fiziksel gelişimin gerçekleştiği çocukluk yılları gelişim için oldukça hızlı yıllardır. Bu nedenle erken teşhis çocuğun özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi eğitimlerinden faydalanması için çok önemlidir.

Çocuğunuzda şüphelendiğiniz herhangi bir durum olduğunda şüphelerinizi test etmek için uzman ekibimize güvenebilirsiniz. Alanında deneyim kazanmış uzmanlar tarafından çocuğunuzun bir rahatsızlığı olup olmadığı hususunda gerekli bilgiyi öğrenmeniz mümkün. Teşhis süreci sonunda özel eğitim gerektiren bir tanı konduğu takdirde çocuğunuz için özel eğitim yönlendirmesi hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

ozel-egitim-yonlendirmesi

Özel Eğitim Yönlendirmesi

Özel eğitim yönlendirmesi, teşhis sonrasında çocuğun alması gereken eğitimin belirlenmesi ile birlikte geçilen aşamadır. Özel eğitim ve rehabilitasyon çocuğun doğru zamanda doğru şekilde alması gereken bir eğitimdir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren özel eğitim kurumları arasında talep ve ihtiyaçlarınıza en uygun olan özel eğitim kurumuna yönlendirme hizmeti rehberlik kapsamında verilmektedir.

Özel gereksinimli çocuklar için eğitim süreci büyük önem taşır. Yaşıtlarından çok daha farklı eğitimler almaları gerektiğinden ve bu eğitimlerin onların birebir olarak gelişimlerine indeksli olarak ilerlemesi gerekir. Bu nedenle doğru özel eğitim kurumu tercihi çocuğun gelişimi için zaruri olarak görülür.

Eğitim ve Terapi Takibi

Özel gereksinimli çocukların eğitim süreci bireysel olarak takip edilmesi tavsiye edilen süreçlerden biridir. Çocuğunuzun eğitim süreci boyunca ne kadar ilerleme kat ettiği, uyum sağlama düzeyi, terapi takibi gibi hususlarda çocuğunuza özel takip hizmetleri vermekteyiz. Çocuğunuzun eğitim aldığı merkezin kalite ve güvenlik düzeyini sürekli kontrol ederek takipte kalırız.
ozel-egitim-ve-rehabilitasyon

Özel Eğitimi Gerekli Kılan Tanılar

Çocuklarda erken yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başlayan bazı rahatsızlıklar özel eğitim almalarını gerekli kılmaktadır. Erken teşhis, doğru eğitim ve düzenli terapi seansları özel gereksinimli çocukların çevreleri ile daha iyi uyum sağlamasını mümkün hale getirir.

Özel eğitimi gerekli kılan birçok rahatsızlık vardır. Bunlardan en çok karşılaşılanlar ise özel öğrenme güçlüğü, disleksi, dil ve konuşma bozuklukları gibi rahatsızlıklardır. Aşağıda yer alan rahatsızlıkların her biri özel eğitim süreci ile hafifletilebilen tanılardır. Özel gereksinimli çocukların çevre ile uyumlarının artması süreci çocuğa ve konulan tanıya göre değişiklik gösterebilir. İşte özel eğitim verilen bazı tanılar;

Çocuğunuzun özel eğitim terapileri ile yukarıda yer alan tanılardan herhangi birine sahip olsa bile daha sağlıklı bir hayat yaşayabileceğini biliyor muydunuz?