Down Sendromu Nedir?

Down sendromu nedir sorusu birçok kişinin aklına çocuk sahibi olacakları dönemler yaklaştığında gelmektedir. Öyle ki günümüzde çocuklarla ilgili hastalıklar büyük önem arz etmektedir ve bu hastalıkların henüz doğumdan önce belirlenmesi mümkündür. Down sendromu temelde kromozomların dizilimlerinde meydana gelen bir hatadır ve bu hastalığın görüldüğü bireylerde 1 kromozom fazlalık olarak bulunmaktadır.

Diğer hastalıklara kıyasla daha sık görülen bu durum hem dünyada hem de ülkemizde görülmektedir. Hastalık tamamen döllenme aşamasında gerçekleşen bir sorun olduğu için tedavisi mümkün değildir. Bebeğin doğumundan önce böyle bir durum olup olmadığı yapılan testlerle öğrenilebilmektedir ancak yine de bu durum bebeğin tedavi edilebileceği anlamına gelmemektedir. Hastalığın en karakteristik özelliği zeka geriliğidir.

Sebepleri Nelerdir?

Down Sendromu diğer hastalıklarda olduğu gibi birden fazla ve farklı farklı sebepler içeren bir hastalık değildir. Hastalığın temelde bir sebebi vardır ve bu sebep de 21. kromozom çiftinde oluşan fazlalık kromozomun sebep olduğu problemdir. Bu farklılığın neden olduğu bilinmemekle birlikte kromozomların eşleşmesi sırasında meydana gelen bu hatanın temel sebebi de henüz kanıtlanamamıştır.

Durumun birbiri ile akrabalık ilişkisi bulunan kişilerin çocuklarında görüldüğü iddia edilse de bu durum down sendromu için kanıtlanmış bir durum değildir ve bu şekilde ilişkiler içinde olmayan kişilerin çocuklarında da görülebilmektedir.

down sendromu

Belirtileri Nelerdir ?

Down sendromu belirtileri kendisini bebeklik döneminden başlayarak göstermektedir. Henüz doğumdan bile önce bu hastalığın varlığını annenin rahim sıvısından alınan örneklerin incelenmesi sonucunda kanıtlamak mümkündür. Bu hastalığa sahip bireylerin bebeklikten itibaren karakteristik bir fiziksel görünümleri oluşur.

Yüz hatları son derece yuvarlak ve tipiktir, göz yapıları, dudak görünümleri de normal bireylerden farklılık gösterir. Bu farklılıklar normal bireylere benzemese de down sendromlu bireylerin çoğu birbirine benzerlik göstermektedir ve bu rahatsızlığın en büyük belirtisi de fiziksel görünüm olarak ortaya çıkmaktadır. Bu duruma sahip bebeklerde doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarının görülme olasılığı da maalesef son derece yüksektir.

Bu nedenle hastalığın teşhisinden sonra kalp hastalıkları için gerekli tetkiklerin yapılması önemlidir. Down sendromlu bireyler bunun yanında doğuştan itibaren hafif ya da orta seviyede zeka geriliği problemi yaşarlar. Bu bireylerin zekâ gelişimleri diğer bireylerden daha zayıftır ve bu nedenle iletişim becerileri de gelişmemiştir.

Bu nedenle down sendromlu bireylerin özel ilgi görmeleri, eğitimleri aşamasında desteklenmeleri son derece önemlidir. Bu kişilerin yaşadıkları zekâ problemlerinden dolayı öğrenme becerileri daha kısıtlıdır, bu nedenle de down sendromlu çocuklara öğrenme becerilerini geliştirebilecekleri daha kapsamlı ve kontrollü bir eğitim programı hazırlanmalıdır.

Bu bireylerin normal bireyler ile aynı okullarda eğitim almaları onlar ile aynı seviyelere çıkamayacakları için bireylerde psikolojik bunalıma sebep olabilir. Down sendromlu bireyler bu sebepten ötürü özel okullarda eğitim alırlar.