İşitme Kaybı Nedir? Nelerdir?

İşitme kaybı nedir sorusu hemen herkesin ilgisini çekmektedir çünkü bu sorun her yaşta ortaya çıkabilmektedir. İşitme kaybı doğuştan gelebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen bir işitme problemidir. Kişinin işitme yetisi normal bireylere göre daha zayıf olabildiği gibi bazı durumlarda hiç işitememesi de söz konusu olabilir.

Bu durum bazı kişilerde sadece bir kulakta yaşanan bir problem olarak karşımıza çıksa da bazı bireylerde her iki kulakta da ortaya çıkabilmektedir. Çok farklı ve çeşitli belirtileri olan bu hastalığın sebepleri ve tedavi yöntemleri de çok farklı olmaktadır. Durumun tedavisi için öncelikle oluşma sebebi bilinmelidir. Doğuştan olan hastalıklarda ve sonradan oluşan hastalıklarda farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın pek çok sebebi olabilmektedir. Özellikle sonradan oluşan durumlarda kişinin kulağında bulunan bir rahatsızlığın ilerlemesi sonucunda kulak zarına kalıcı hasar vermesi kulağın duyma yetisini kaybetmesine sebep olabilir. Kulak zarı dış etkilerden kolay etkilenen bir bölümdür ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

Bazı durumlarda kişilerin çok yüksek seviyedeki sesleri bir anda maruz kalması kulak zarını yırtabilir. Bu durum kalıcı ya da geçici işitme kayıplarına sebep olabilir. Yine hayatları boyunca uzun süre yüksek sesli ortamlarda kalan ve çalışan kişilerin özellikle yaşlılık dönemlerinde kulaklarında önemli derecede bir işitme kaybı olduğu görülmektedir.

Bu tip ortamlarda çalışan kişilerin koruma amaçlı kulaklıklar kullanması önerilmektedir. Bu kulaklıkların kullanımı işçi sağlığına önem veren pek çok firma tarafından zorunlu tutulsa da bazı durumlarda işçiler bu koruyucu ekipmanları kullanmadıklarında uzun periyotta işitme kayıpları görülmektedir.

Bu işitme kaybının sebebi ister doğuştan gelen bir sebep olsun ister sonradan oluşmuş olsun genellikle işitme kayıplarının büyük çoğunluğunun geri döndürülme şansı yoktur.

işitme kaybı

Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

İşitme kayıpları geri döndürülmesi mümkün olmayan durumlar olduğu için tedavi etmek mümkün değildir. Kişinin yeniden duyabilir hale gelmesini sağlayan ya da tamamen sağlamasa da destekleyen birtakım yöntemler ve cihazlar mevcuttur. Bunun için öncelikle işitme kaybının sebebinin bilinmesi son derece önemlidir.

Bazı durumlarda kişiler, orta kulaklarında meydana gelen sıvı problemleri sebebiyle işitme kaybı yaşadıklarında, bu sıvının düzenlenmesi ve tahliye edilmesi amacıyla kullanılan kulak tüpleri zar üzerindeki bölgeye yerleştirilir.

Bu tüpler bölgedeki orta kulak sıvının düzenli tahliyesini sağlamaktadır çünkü aksi taktirde sıvı bölgede birikerek iltihaplara sebep olmaktadır. Bu iltihaplar da kişinin işitme kayıpları yaşamasının başlıca sebeplerindendir. Tüplerin kullanımı ile işitme kaybı durumu azaltılmış olur. Bunun yanında uygun durumda olan kişilere işitme cihazları da önerilmektedir. İşitme cihazı kişinin normal bir birey gibi duymasını sağlamamaktadır ancak günlük iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede yardımcı olmaktadır. Bu kişilerde sosyal yeteneklerin gelişmesine de katkı sağlayarak psikolojik destek olmaktadır