Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi özel gereksinimi olan çocukların eğitimi ve gelişimi için hizmet veren kuruluşlardır. Bu kuruluşlar temelde çocukların yaşıtları ile aynı gelişim düzeyinde seyretmelerini hedefler. Bununla birlikte hayatı onlar için daha anlaşılır, kolay ve güzel bir hale getirir.

Çocuğunuzun özel bir gereksinimi olup olmadığını anlamak bazı durumlarda zor olabilir. Doğumundan itibaren çocukların sağlıklı bir şekilde takip edilmesi beraberinde tespit sürecini de kolaylaştırır. Ebeveynlerin şüphe duymaları halinde merkezimize başvurarak rehberlik hizmetlerimizden faydalanabilirler.

Erken teşhis ve doğru eğitim özel gereksinimli çocukların günlük hayatta çok daha uyumlu olabilmelerini mümkün kılar. Rehberlik ve Araştırma merkezimiz bünyesinde verilen hizmetler çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi için gerekli olan hizmetlerdir.

ozel-egitim-ve-arastirma

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Hizmetleri

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bünyesinde verilen hizmetler çocukların özel gereksinimleri olup olmadığının tespit edilmesinden tutun da eğitim takibine kadar devam etmektedir. Böylece çocuğunuzun destek alması, durum teşhisi, özel eğitim alabileceği kurumlara yönlendirilmesi ve eğitim takibi konusunda tek bir kurumdan hizmet alabilirsiniz. Bu hizmetler sonunda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine yönlendirilebilirsiniz.

ozel-egitim-ve-rehabilitasyon-merkezi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Faydaları Nelerdir?

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi özel gereksinimli çocuklar için eğitim verilen bir kurumdur. Bu merkezler ışığında çocuklarınızın gerek duyduğu özel eğitim hizmetlerini almaları mümkün olmaktadır. Özel eğitim merkezlerinin çocuklar için birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikli olarak özel gereksinimli çocuklar için verilmesi gereken eğitimlerin normal gereksinimli çocuklardan daha farklı olduğunu dile getirmek gerekir.

Özel gereksinimli çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak her bir rahatsızlık için ayrı eğitim imkanları özel eğitim merkezlerinde verilir. Çocukların eğitim almasının yanı sıra kendilerini anlayan öğretmenler ile birlikte bulunması beraberinde özgüvenlerinin de yükselmesini sağlayacaktır.

Çocuklarınızın daha sağlıklı bir hayat yaşaması için düzenli eğitim ve tedavi imkanlarından faydalanması şarttır. Bu şartların yerine getirilmesinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri Türkiye’nin her yerinde etkin olarak hizmet vermektedir.

 

ozel-egitim-yonlendirmesi

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde Otizm, dil ve konuşma bozuklukları, disleksi gibi birbirinden farklı birçok rahatsızlık için uygun tedavi yolları bulunmaktadır. Erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıkların bireyler üzerindeki etkileri azaltılabilir. Böylece yaşamlarının geri kalan bölümü boyunca daha sağlıklı ve kolay iletişim kurarak hayat sürmeleri mümkün hale gelir.

ozel-egitim-ve-rehabilitasyon

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine Başvurmayı Gerekli Kılan Tanılar

Çocuklarda erken yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başlayan bazı rahatsızlıklar özel eğitim almalarını gerekli kılmaktadır. Erken teşhis, doğru eğitim ve düzenli terapi seansları özel gereksinimli çocukların çevreleri ile daha iyi uyum sağlamasını mümkün hale getirir.

Özel eğitimi gerekli kılan birçok rahatsızlık vardır. Bunlardan en çok karşılaşılanlar ise özel öğrenme güçlüğü, disleksi, dil ve konuşma bozuklukları gibi rahatsızlıklardır. Aşağıda yer alan rahatsızlıkların her biri özel eğitim süreci ile hafifletilebilen tanılardır. Özel gereksinimli çocukların çevre ile uyumlarının artması süreci çocuğa ve konulan tanıya göre değişiklik gösterebilir. İşte özel eğitim verilen bazı tanılar;

Yukarıda yer alan her bir rahatsızlık, günümüz dünyasında sıkça karşılaşılan ve tedavisi mümkün olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Çocukların erken yaşlardan itibaren doğru eğitim ile bu rahatsızlıkların birçoğundan kurtulabilmesi ya da etkilerini en aza indirebilmeleri de olanak dahilindedir. Ebeveynler tarafından özen gösterilen özel eğitim imkanları ile çocukların gelecekleri daha parlak ve kolay olabilir.