Rehberlik ve Araştırma Merkezi

rehberlik-arastirma-merkezi

Rehberlik ve araştırma merkezi özel gereksinimleri olan çocukların ihtiyaçlarının giderilmesinde etkin olarak rol oynayan bir kuruluştur. Çocuklarımızın özel gereksinimli olup olmadıklarının tespiti, erken tanı koyma gibi durumlar yine çocuklarımızın gelişim sürecinde büyük rol oynar. Bu gibi durumlarda herhangi bir şüphesi olan ebeveynlerin rehberlik ve araştırma merkezine başvurmaları gerekir.

Özel gereksinimli çocukların eğitimi ve günlük hayatı yaşama şekilleri yaşıtlarına oranla farklıdır. Daha önce özel gereksinimli kişiler ile karşılaşmamış olan birçok ebeveyn çocuğunu tam olarak anlamakta zorlanır. Çocuğunun ihtiyaçlarının karşılanması ve doğru eğitim imkanlarından yararlanması için rehberlik ve araştırma merkezleri tarafından tam zamanlı destek verilmektedir.

Çocuğunuzun Özel Gereksinimli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Özel gereksinimli çocuklarınız ile iletişim kurmak çoğu zaman zor olabilir. İletişim kurmak istediğinizde çocuğunuzun hayatı anlamlandırma süreçlerinin sizinkilerden çok daha farklı olduğunu ve gelişimsel düzeyinin bilincinde olarak hareket etmelisiniz. Özel gereksinim olan çocuklar ile yaşamak için ebeveynlerin de çoğu zaman eğitim alması gerekir. Özel gereksinimli çocuklar ihtiyaç duydukları özel eğitimler ile hayata uyum sağlayabilmektedir.

Çocuğunuzun özel gereksinimli olup olmadığından şüpheleniyorsanız öncelikli olarak bir rehberlik ve araştırma merkezine başvurmalısınız. Rehberlik ve araştırma merkezleri devlet destekli olarak hizmet veren kuruluşlardır. Çocuğunuzun gelişim sürecinde bazı şüpheleriniz oluştuğunda doğrudan rehberlik ve araştırma merkezlerine başvurarak her aşamada tamamen ücretsiz destek alma imkanından faydalanabilirsiniz.

rehberlik-ve-arastirma-hizmetleri

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Hizmetleri

Rehberlik ve araştırma merkezleri, özel gereksinimli çocukların hayatlarını uyum içinde ve mutlu yaşamalarını sağlamak amacı ile hizmet veren kuruluşlardır. Çocuğunuzun özel gereksinimli bir çocuk olduğundan şüpheleniyorsanız bu durumda hızlı bir şekilde rehberlik ve araştırma merkezi uzmanlarına başvurmalısınız. Bu merkezlerde verilen hizmetler ise aşağıdaki gibidir;

Bu hizmetlerin yanı sıra birçok gelişimsel sorunun tedavisinde de eğitim programları verilmektedir. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bünyesinde aşağıda yer alan rahatsızlıkları olan çocuklar için eğitim verilmektedir.

ram-raporu-nedir

Rapor Hizmeti (RAM Raporu)

Rapor hizmeti danışmanlığı, özel gereksinimli çocukların eğitim ve sağlık masraflarının devlet tarafından karşılanabilmesi için düzenlenmesi gereken raporların hazırlanmasında etkili olan bir hizmettir.

Genellikle ebeveynler böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında ne yapacaklarını bilmekte güçlük çekebilirler. Özel gereksinimli çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasında devlet desteği alabilmeleri için ÇÖZGER ve RAM raporu düzenlenmesi gerekir. RAM raporu (Rehberlik Araştırma Merkezi Raporu) genellikle 1 yıllık olarak hazırlanmaktadır.

RAM raporu çocuğunuzun eğitim ve sağlık hizmetlerinden tamamen ücretsiz faydalanmasına olanak tanır. Bu raporun alınması sürecinde rehberlik ve araştırma merkezleri bünyesinde verilen rehberlik hizmeti de rapor hizmeti olarak adlandırılır.

RAM Raporu Neden Gereklidir?

RAM raporu çocuğunuzun özel ihtiyaçları nedeni ile aldığı tüm eğitim ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanması için gerekli olan rapordur. Bu raporun hazırlanması süreci tanı konulmasından sonra başlamaktadır.

Tanı koyulan özel gereksinimli çocuğun durumunu ifade eden RAM raporu hazırlandıktan ve onaylandıktan sonra ücretsiz hizmet alınması mümkün hale gelmektedir. Bu nedenlerle RAM Raporunun hazırlanması ve düzenli aralıklar ile güncellenmesi şarttır. Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde ücretsiz olarak RAM raporu danışmanlığı yapılmaktadır.

ram-raporu-nasil-alinir

RAM Raporu Nasıl Alınır?

RAM raporunun alınabilmesi için takip edilmesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Öncelikli olarak RAM raporu ilk kez alınacaksa bir devlet hastanesine başvurulmalıdır. Devlet hastanesinden alınan “Engelli ve Sağlık Kurulu Raporu” olması şarttır.

Daha önce hiç RAM raporu alınmadı ise bireyin ebeveyninin Rehberlik ve Araştırma Merkezine başvurarak doğrudan randevu talep etmesi gerekir. Çocuğun eğitimi, rapor alması, özel eğitim kurumlarına yönlendirilmesi gibi aşamalar için süreç RAM tarafından yönlendirilmektedir.

ram-raporu-almak-icin-gerekli-evraklar

RAM Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ram raporu ilk kez alınacaksa bazı evrakların randevu sürecinde hazırlanmış olması gerekir. Rapor alınması için gerekli olan evraklar ise aşağıdaki gibidir;

  • Bireye ve velisine ait kimlik fotokopisi,
  • Vasi belgesi,
  • 4 adet vesikalık ya da biometrik fotoğraf,
  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu,
  • Herhangi bir okulda eğitim alan bireyler için Eğitsel değerlendirme isteği formu ya da bireysel gelişim formu,
  • Velinin ya da eğitim kurumunun yazılı olarak yaptığı başvuru.