Cerebral Palsy Nedir? Detaylı Anlatım

Cerebral palsy nedir sorusu özellikle bebek sahibi çiftlerin sıkça sorduğu sorular arasındadır. Bebeklik döneminden itibaren çocuklarda görülen hastalıklar son derece büyük önem arz etmektedir ve bu hastalıkları erken tespit edilmesi özellikle tedavisi olan hastalıklar için son derece avantajlı olmaktadır.

Cerebral Palsy durumu da bebeklerin herhangi bir sebeple beyinlerinde hasar oluşması sebebiyle belirli kaslarını kullanamaması ya da kullanırken güçlük çekmesi durumudur. Çok sık görünmeyen bu rahatsızlık özellikle bebeklerde anlaşılması zor bir durum olabilir.

Bunun nedeni hastalığın belirtilerinin beyinde oluşan hasarın ne kadar büyük olduğuna ve bu hasarın hangi bölümlerde oluştuğuna göre değişmesidir. Bu farklılıklar hastaların bazılarında küçük hatta bazen belli olamayan belirtiler verirken bazı hastaları son derece etkilemektedir.

Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Hastalığın çok net bilinen ve sık rastlanan bir nedeni bulunmamaktadır. Bu hastalık genellikle çocukların anne karnında yaşadığı olumsuz şartlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır ve bu şartlar farklılık göstermektedir. Anne karnında kan basıncının ani yükselmesi, tansiyonun değişkenlik göstermesi, anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığı, bebeğin olması gerekenden erken yani prematüre doğması, hamilelik sırasında annenin geçirdiği ağır hastalıklar, enfeksiyonlar ya da kanamalar. Bu hastalığın başlıca sebepleri arasında görülmektedir.

Bu sebepleri hastalık ile doğrudan ilişkilendirmek için çoğu zaman yeterli kanıt bulunmamaktadır ancak sebebi ne olursa olsun anne karnında ortaya çıkan belirli faktörler bebeğin beyninde hasar oluşumuna yol açmaktadır. Genellikle beyinde oluşan hasarların ana sebebi bebeğin doğum sırasında ya da sonrasında belirli süre oksijensiz kalması ile olmaktadır.

cerebral palsy

Bu da zor ve uzun süren doğumlar sırasında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Doğumu yaptıran uzmanlar bu durumun farkında olmazlarsa ve bebeği en kısa sürede oksijensiz kalmaktan kurtaramazlarsa sorun olabilir. Bebekte bu tip beyin hasarlarının görülmesi muhtemeldir çünkü beyin oksijen ile buluşamadığında önemli derece bu durumdan etkilenmektedir.

Bu Durumun Belirtileri Nelerdir?

Cerebral Palsy’e sahip olan çocukların bebeklik döneminden başlayarak kaslarını hareket ettirmekte zorlandıkları görülmektedir. Bazı durumlarda bu sadece kas hareketlerinde zorluk olarak ortaya çıksa da bazı durumlarda direkt olarak belirli kasların hiç hareket edememesine de yol açabilmektedir.

Bebeklerde hastalığın belirtileri ilk olarak kas gelişiminin yaşıtlarından geride olması ile ortaya çıkar. Bebek yaşıtlarına kıyasla daha geç oturmaya başladıysa, daha geç yürümeye başladıysa bu durumlar hastalık belirtisi olabilir. Bunun dışında bazı çocuk ve bebeklerde düzgün oturamama, yürürken anormal davranışlar sergileme ve zorlanma belirtileri gösterme gibi durumlar da hastalığın en önemli belirtileri arasındadır.

Belirtiler kişinin beyninde hasarın oluştuğu bölge ve bu bölgenin büyüklüğü ile doğrudan alakalı olduğundan her hastada belirtiler farklıdır. Beyin hasarları beyin hücrelerinin bir kısmının ölmesi sebebiyle olduğu için bu durum maalesef tedavisi bulunan bir durum değildir.